OPERA_SPACE
Estrada jak stadion

Kiedyś fotografowałem piłkę nożną. Dwa sezony spędziłem pod bramką na stadionie. Przedtem nigdy nie byłem na meczu, nie kibicowałem żadnej drużynie. Jednak dość szybko emocje z boiska zaczęły mi się udzielać. Z czasem dotarło do mnie, że mam ulubionych zawodników! Rozgrywki, które wcześniej wydawały mi się bezładną, bezsensowną bieganiną zaczęły mnie wciągać. To chyba istota sportowej rywalizacji – zaraźliwy rodzaj emocji, szybko przenoszącej się z zawodników na kibiców. Podobny dreszcz poczułem przygotowując reportaż z szóstej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego, który odbył się na estradzie przy Podleśnej w roku 2016.

Losowanie kolejności występów, następujące po sobie etapy z topniejącą ilością uczestników, wybór finalistów, ogłoszenie zwycięzców i wreszcie finał w postaci popisowego koncertu – w trakcie wszystkich części konkursu emocje narastały błyskawicznie! Z napięciem obserwowałem przez celownik aparatu młodych, obdarzonych różnymi temperamentami dyrygentów, próbujących komunikować się z muzykami wspaniałej operowej orkiestry na wiele sposobów. To były prawdziwie sportowe emocje – fotografując zza kulis czułem się prawie tak jakbym stał pod bramką!

Tę niezwykłą przygodę pięknie spuentowało życie: niektórych zwycięzców konkursu fotografowałem lata po jego zakończeniu, już jako uznanych dyrygentów prowadzących Orkiestrę w trakcie prób i koncertów.

Maciej Koczur i Dawid Runtz – zdobywcy I i II miejsca w konkursie prowadzą Orkiestrę Opery i Filharmonii Podlaskiej.
Skip to content