OPERA_SPACE
Wielki Tydzień, wielki koncert, wielka przestrzeń

„Messa da Requiem” należy to kanonu najbardziej rozpoznawalnych utworów muzycznych świata. Arcydzieło Verdiego na estradach Opery i Filharmonii Podlaskiej pojawia się regularnie i zawsze jest entuzjastycznie przyjmowane. Ostatnio wspaniałe wykonanie Mszy Żałobnej mogliśmy usłyszeć w listopadzie minionego roku w sali koncertowej przy Podleśnej.

G. Verdi „Messa da Requiem” – listopad 2019.

Dziś, w Wielki Piątek, przypominamy zdjęcia z innego wykonania arcydzieła kompozytora „Traviaty” – koncertu, który zabrzmiał w gmachu przy Odeskiej w Wielką Środę roku 2013. Partie solowe wykonali: Magdalena Nowacka, Anna Lubańska, Rafał Bartmiński i Wojciech Gierlach. Orkiestrę Opery i Filharmonii Podlaskiej poprowadził Mieczysław Dondajewski. Chór przygotowała Pani profesor Violetta Bielecka.

Są takie koncerty, które zapierają dech w piersiach. Ten z pewnością do nich należał. Perfekcyjnie wykonana, dramatyczna muzyka połączona z pięknymi wizualizacjami (ich podstawowym elementem były trzy ekrany z symultanicznie wyświetlanymi fragmentami „Sądu Ostatecznego” Hansa Memlinga) i niezwykłymi światłami ułożyły się w monumentalną, porywającą całość. Fotografowałem na próbach i wiedziałem czego mogę się spodziewać na koncercie. Jednak efekt finalny przerósł moje oczekiwania do tego stopnia, że po jakimś czasie uświadomiłem sobie, że nie robię zdjęć. Słucham, patrzę, chłonę… Odpływam w kierunku wielkiej, nieograniczonej przestrzeni…

Skip to content